Ara
İLETIŞIM

Çevre

NSK Çevre Politikası

Kurumsal Felsefemiz

Çevreye gösterdiğimiz hassasiyet uğraşlarımızın temelini oluşturur. Bu doğrultuda, geri dönüşüme odaklı kendine özgü ve iddialı eylemler gerçekleştirme konusunda kararlıyız.

1. Küresel Isınmanın Önlenmesi
Çevre dostu üretim süreçleri ve teknolojileri geliştirerek aktif olarak global ısınmayı engelleme çabalarına destek oluyoruz.

2. Olumsuz Çevresel Etkinin Azaltılması
Yönetmeliklere uyan, kirliliğin önlenmesi ve çevresel etkilerini azaltmak için ürünlerde kullanılan kimyasal maddelere yönelik çevre yönetim sistemleri kuruyor ve geliştiriyoruz.

3. Toplumsal Katkı
Kurumsal bir birey gibi hareket ederek, biyolojik çeşitliliğin korunmasını teşvik ediyor, çalıştığımız ülkelerin ve toplumların sosyal gelişimine katkıda bulunup, çevreyle uyum içinde yaşayan refah toplumlarının oluşmasını destekliyoruz.

Initiatives on CO2

NSK Initiative on CO2 Emissions Reduction

Since 1999, our plants have been focused on reducing CO2 emissions from our own manufacturing facilities as well as producing products to minimise energy consumption. Having consistently exceeded a year-on year target of 1% CO2 reduction per production unit, we are also reducing the absolute CO2 emission levels, independent of production levels. This will be achieved through investment in advanced, environmentally friendly facilities and through a global initiative on waste reduction.

Find out more about bearings and our positive impact on the environment by visiting the World Bearing Association website.

Research

Reach - NSK's Declaration of Intent

As both an importer and downstream user of chemicals, NSK is committed to meeting all its legal obligations required under REACH.

Download NSK's Declaration of Intent relating to REACH

 

 

Control of Hazardous Substances

All NSK products comply with relevant legal requirements such as the ELV and RoHS Directives. In addition, NSK has established its own list of prohibited and restricted substances published in NSK's Green Procurement Standard. All key component suppliers are compelled to respect this standard.

Certifications

Certifications

Within the NSK Group Environmental Policy, it is required that all manufacturing sites obtain ISO14001 certification within 5 years of commencing operation. This policy has been consistently met and at present NSK has 47 manufacturing plants that have achieved ISO14001 certification.

In Europe, all of our manufacturing facilities hold ISO14001, certified by an independent accreditation organisation through regular audits.

Copies of the certificates can be downloaded from the Downloads section.

Downloads

NSK Europe Reach Declaration

PDF

144.5 kB

NSK Europe Notification of SVHC in Products

PDF

145.8 kB

NSK Europe RoHS Declaration

PDF

111.9 kB

NSK Technical Journal

Motion & Control No.31

PDF

30.9 MB

NSK Technical Journal

Motion & Control No.32

PDF

19.8 MB

İletişim Ara

Lütfen seçiniz _

Sonuçlarınız

Consent

NSK, web sitemizi geliştirmemize ve size daha ilgi çekici içerikler sunmamıza yardımcı olan üçüncü taraf hizmetlerini kullanır. Bu hizmetlerin kullanımı için sizin onayınıza ihtiyacımız var. Bu onay, herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz Gizlilik politikasına bağlantı.