Ara
İLETIŞIM

Petrokimya Üretimi

Petrokimya Endüstrisinde üretim duraklamalarını en aza indirmek ve en yüksek verimliliği elde etmek son derece önemlidir. Sektörde kullanılan makina aksamı - örneğin; pompalar, kompresörler, elektrik motorları ve vantilatörler- yenilemeye özellikle eğilimlidir. En zor şartlarda dahi hassas ve güvenilir şekilde çalışmaları istenen rulmanlar bu ekipmanlar içinde bulunur.

Dünyanın önde gelen rulman imalatçıları arasında yer alan NSK, petrokimya endüstrisi için değerli bir iş ortağıdır. Uygulama mühendislerimiz maliyetleri etkin şekilde azaltan ve verimliliği artıran çözüm geliştirmede sizinle birlikte çalışacak deneyime sahiptir.

Uzmanlarımızın, petrokimya sistemleri için aksam üreten OEM müşterilerinin (Orjinal Parça Üreticilerinin) AR-GE ekipleriyle birlikte çalışarak, projelerinin her aşamasında yeni rulman çözümleri geliştiriyor.

Şirketinizin başarısı için siz de bu bilgi ve tecrübeden faydalanabilirsiniz!

 • Santrifüj Pompalar
 • Özel Pompalar
 • Kompresörler
 • Diğer
 • Petrokimya Endüstrisi için Ürünler

Santrifüj Pompalar

Çalışma koşulları: orta seviye hızlar, eksenel ve radyal yükler

Petrokimya tesisinde bir işlem pompasının arızalanması, yüksek maliyetli üretim durmalarına yol açabilir. Santrifüj pompalar, işlemin her aşamasındaki sıvı naklinde kullanılır ve petrokimya endüstrisinde kullanılan en hassas ekipmanlar arasında yer alır.

Pompa uygulamaları, rulmanlarda aşırı zorlanmaya neden olur. Bu nedenle, rulman ve rulman kafeslerinde kullanılan malzeme çok ağır koşullara dayanmak zorundadır. Rulmanlar, eksenel, radyal ve birleşik yüklere dayanıklı olmalı, düşük ve yüksek devirlerde (1500-3000 dev/dak) aynı güvenilirlikte çalışabilmeli ve her tür yağlama durumuna kolaylıkla adapte olabilmelidir.

Toplam Kalite Çözümü:
NSKHPS serisi eğik bilyalı rulmanlar

NSKHPS serisi eğik bilyalı rulmanlar, özellikle santrifüj pompalar gibi oldukça zorlayıcı uygulamalarda API standartlarına uygun şekilde, son derece güvenilir şekilde çalışır. Yüksek eksenel yüklere maruz kaldıklarında dahi uzun ömürlüdürler.

Özel, yüksek dayanıklılıktaki kafes yapısı sayesinde pompalardaki bu rulmanlar, şok darbe yüklerine ve titreşime karşı daha dirençli olur. Hassas şekilde imal edilen yuvarlanma yüzeyleri sayesinde ses seviyeleri klasik rulmanlardan daha düşüktür.

Yeniliklerimiz:
HR serisi sabit bilyalı rulmanlar
EW serisi silindirik makaralı rulmanlar
EM serisi silindirik makaralı rulmanlar
BPMC serisi pompa rulmanları
Çift sıralı eğik bilyalı rulmanlar

Santrifüj Pompalar

Özel Pompalar

Dalgıç Pompalar

Çalışma koşulları: dikey mil konumu, eksenel yükler (alt rulman), çok hafif radyal yükler (üst rulman)

Dalgıç pompaları, su ve atık su ile ilgili uygulamalarda yaygın şekilde kullanılır. Bunlar, ucunda bir pervanesi olan dikey bir tahrik motoruna sahiptir. Dipteki çift sıralı eğik bilyalı rulman, eksenel ve radyal yükleri taşımakla yükümlü iken, tepedeki sabit bilyalı rulman, sadece hafif radyal yüklere maruz kalmaktadır. Üst rulmanın dış çapı ile rulman yatağı arasındaki sürtünmeli kaymanın (göreceli hareket) önlenmesi önemlidir.

Toplam Kalite Çözümü:
Creepfree Rulmanlar

Rulman döner yüklere maruz kaldığında, dış bileziğe sabitlenmiş sıkı geçmeli O-halkalar sürtünmeli kaymanın engellenmesine yardımcı olur. Montajın kolay olmasının yanında, rulman yatağı da yeniden kullanılabilir.

Yeniliklerimiz:
HR serisi sabit bilyalı rulmanlar
EW serisi silindirik makaralı rulmanlar
EM serisi silindirik makaralı rulmanlar
NSKHPS serisi eğik bilyalı rulmanlar
Çift sıralı eğik bilyalı rulmanlar

 

LNG Pompaları

Çalışma koşulları: hız 1,160 - 3,600 dev/dak, gaz sıcaklığı -196°C ila 0°C arası, çoğunlukla eksenel yükler ve yetersiz yağlama

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) pompaları, tanklara aşırı soğuk dondurucu sıvıların doldurulması/boşaltılması işlemleri sırasında kullanılır. Burada kullanılan rulmanlar, -162°C sıvılaştırılmış gaz sıcaklığına dayanmalı ve kısmen pompalama ortamı tarafından yağlanmalıdır.

Toplam Kalite Çözümü:
Floresin kafesli paslanmaz çelik kafesler

NSK'nın sunduğu LNG pompa rulmanları, korozyona karşı mükemmel direnç gösteren paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bu rulmanların floresinden mamul özel bir kafesi bulunur. Çok düşük sıcaklıklarda dahi kendi kendini yağlama özelliği sayesinde bu malzeme son derece kullanışlıdır.

Yeniliklerimiz:
HR serisi sabit bilyalı rulmanlar
NSKHPS serisi eğik bilyalı rulmanlar
Çift sıralı eğik bilyalı rulmanlar

LNG - Sıvılaştırılmış Doğal Gaz

Kompresörler

Root Körükleri

Çalışma koşulları: kuru çalışma, orta - yüksek sıcaklıklar arası, titreşim

Root körükleri, genellikle gaz naklinde kullanılan döner pistonlu üfleyicilerdir. Gaz, girişten çıkışa kadar dış duvarlar ile rotor lobları arasından taşınır ve ters akımla sıkıştırılır. Bu durum, rulmanların dayanmak zorunda oldukları bazı titreşimler meydana getirir.

Toplam Kalite Çözümü:
Silindirik makaralı rulmanlar
Çelik kafesli çift sıralı eğik bilyalı rulmanlar

NSK’nın yüksek performanslı silindirik makaralı rulmanları ve çift sıralı eğik bilyalı rulmanları, ısı ve aşınmaya karşı dayanıklı çelik kafesle donatılımıştır.

Yeniliklerimiz:
L-PPS kafesli silindirik makaralı rulmanlar
L-PPS kafesli eğik bilyalı rulmanlar

 

Yağ Enjeksiyonlu ve Yağsız Vidalı Kompresörler

Çalışma koşulları: yağ yağlamalı, orta - yüksek arası hızlar, orta - yüksek arası eksenel ve radyal yükler

Gazları sıkıştırmak için iki vida kullanılır. Gaz giriş tarafından kompresöre girer ve vidalar dönerken vida dişleri arasından akar. Sıkıştırma hacmi küçüldükçe gaz da sıkıştırılmış olur. Bu işlem, yüksek eksenel ve radyal yüklere dayanabilen ve hassas mil konumlandırması sağlayan rulmanları gerektirir.

Toplam Kalite Çözümü:
Özel kafesli eğik bilyalı rulmanlar
Silindirik makaralı rulmanlar

NSK, yağ-enjeksiyonlu vidalı kompresörler için özel kafesli eğik bilyalı rulmanlar ve silindirik makaralı rulmanlar geliştirmiştir. Rulmanlar, L-PPS kafese sahiptir. NSK’nın patentli malzemesi olan L-PPS (lineer polyphenylene sulphide), ısı ve aşınmaya karşı olağanüstü direncin yanısıra yüksek mukavemeti ve kimyasal stabilitesi nedeniyle vidalı kompresörlerde kullanılmaya son derece uygundur.

Yağsız vidalı kompresörler için NSK, dış bilezik kılavuzlu pirinç kafesli eğik bilyalı rulmanlar, dört noktadan temaslı rulmanlar ve silindirik makaralı rulmanların kullanılmasını tavsiye eder. Bu rulmanlar, yüksek hızlarda iyileştirilmiş performans ve mükemmel hassasiyet sunar.

Yeniliklerimiz:
Eğik bilyalı rulmanlar

Silindirik makaralı rulmanlar
Dört noktadan temaslı bilyalı rulmanlar

Diğer

Konveyör Kayışları

Çalışma koşulları: düşük devirler, orta - yüksek seviyeler arası yükler, kirli ortamlar ve yüksek sıcaklıklar (örneğin; petrol koku nakliyesi esnasında olduğu gibi)

Petrokimya endüstrisinde, konveyör kayışları genellikle hammadde nakliyesi işlerinde kullanılır. Bu tür yerlerde kullanılacak rulmanların, sıcaklık ve kirlenme gibi faktörlere karşı dirençli olmaları beklenir.

Toplam Kalite Çözümü:
HLT iç rulmanlı Self-Lube® serisi rulman üniteleri

Kendinden yağlamalı Self-Lube® HLT serisi rulman üniteleri, özellikle bu tür uygulamalar için geliştirilmiştir. Kirlenmeyi önler ve -40°C ile +180°C arası düşük ve yüksek sıcaklıklarda da başarıyla çalışır. 

Konveyör Kayışları

 

Vantilatörler

Çalışma koşulları: yüksek yükler, yüksek hızlar, yüksek sıcaklıklar

Çok çeşitli soğutma işlemleri için vantilatörlere ihtiyaç duyulur. Bunlar, çoğunlukla yüksek devirler ve 200°C'ye ulaşan yüksek sıcaklıklardaki uygulamalardır.

Toplam Kalite Çözümü:
NSKHPS serisi oynak makaralı rulmanlar

Kullanılan malzeme ve özel iç tasarımı sayesinde, NSKHPS serisi oynak makaralı rulmanlar, standart tasarımlardan %20 daha yüksek devirlerde bile hassas ve güvenilir şekilde çalışır. Dinamik yüklere dayanma sınırı %25'lere kadar yükseltilmiş aynı zamanda da aşınmaya ve sıcaklığı karşı dirnci artırılmıştır. Uzun hizmet ömürleri sayesinde bakım maliyetleri de daha düşüktür.

Fan

 

Elektrik Motorları

Çalışma koşulları: yüksek sıcaklıklar, yüksek devirler, titreşimli ortamlar

Pompa, kompresör, körük ve konveyör kayış sistemleri için sunulan elektrikli tahrik üniteleri, yüksek çalışma sıcaklıklarına ve yüksek devirlere uygun olmalıdır.

Toplam Kalite Çözümü:
Keçeli sabit bilyalı rulmanlar

Bu özel seri rulmanlar tozlu ortamlarda ve 150°C'ye kadar ulaşan yüksek sıcaklıklarda çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Keçeler, genellikle florlu elastomer malzemeden imal edilmiştir.

Elektrik Motorları

Petrokimya Endüstrisi için Ürünler

NSKHPS Serisi Eğik Bilyalı Rulmanlar

Yüksek hız, uzun ömür, düşük titreşim ve sessiz çalışma gerektiren uygulamalar için tasarlanmıştır... >>

HR Serisi Sabit Bilyalı Rulmanlar

Standart sabit bilyalı rulmanlara oranla dinamik yük kapasitesindeki önemli artış nedeniyle bir makinanın servis ömrünü ciddi şekilde uzatır... >>

EM Serisi Makaralı Rulmanlar

Hassas işlenmiş sağlam tek parçalı kafes ile birlikte yüksek yük oranlarına ve sessiz çalışmaya sahiptir. >>

Pirinç Kafesli Silindirik Makaralı Rulmanlar

Yağsız vidalı kompresörlerin içinde bulunduğu zorlu çalışma koşullarını karşılamak için tasarlanmıştır. >>

BMPC Serisi Eğik Bilyalı Rulmanlar

Santrifüj pompalarının zorlu çalışma koşullarına ayak uydurabilecek şekilde tasarlanmıştır... >>

Pirinç Kafesli Eğik Bilyalı Rulmanlar

Yağsız vidalı kompresörlerin içinde bulunduğu zorlu çalışma koşullarını karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır... >>

Dört Noktadan Temaslı Pirinç Kafesli Bilyalı Rulmanlar (QJ Serisi)

Yağsız vidalı kompresörlerde ısı üretimini, titreşimi ve sesi azaltmak için tasarlanmıştır... >>
 • AIP - Added Value Programme

  Varlık Geliştirme Programı müşterilerimizin maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak kapsamlı bir programdır ve daha fazlası. >>

 • Bize Ulaşın

  >>

 • Başarı Hikayeleri

  Maliyet tasarruflarımız başarımızın en iyi kanıtıdır. Endüstriyel bazda örnek başarı hikayelerinin listesi için lütfen tıklayın... >>

 • NSK Haberler

  Rulmanların değiştirilmesi ile petrokimya rafinerisinde yılda 27.845 Avro tasarruf elde edildi... >>

Yüklemeler

İletişim Ara

Lütfen seçiniz _

Sonuçlarınız

Consent

NSK, web sitemizi geliştirmemize ve size daha ilgi çekici içerikler sunmamıza yardımcı olan üçüncü taraf hizmetlerini kullanır. Bu hizmetlerin kullanımı için sizin onayınıza ihtiyacımız var. Bu onay, herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz Gizlilik politikasına bağlantı.