Ara
İLETIŞIM

Rulmanlar - 2020-12-02

NSK plummer blocks with high-capacity spherical roller bearings and labyrinth seals

İngiltere'nin önde gelen unlu mamül işletmelerinden biri, yüksek sıcaklıklı bir fırının devirdaim fanına monte edilmiş rulman ünitelerinin beklenmeyen arızaları nedeniyle sürekli olarak problem yaşıyordu.  Ancak, yüksek kapasiteli oynak makaralı rulmanlara ve labirent keçelere sahip NSK plummer bloklarını fırınında kullanmaya başladıktan sonra kullanım ömrü 4,5 kat arttı ve yıllık 34.907€ tasarruf sağlandı. 

Rulman ünitelerindeki arızalar, çörek üretim hattında önemli aksamalara neden oluyor, bu da yüksek arıza maliyetlerine ve ürünlerde bozulmaya neden oluyordu.  Rulman arızalarının 6 haftada bir sürekli olarak meydana gelmesi nedeniyle işletmenin yöneticileri, AIP Değer Katma Programı kapsamında NSK'nin uzman ekibini sorunu incelemek üzere davet etti.

 

Kapsamlı bir değerlendirme ve arızalı rulman analizinin tamamlanmasının ardından NSK mühendisleri, rulmanların aşırı ön yüklemeden ve yanlış yağ kullanımından dolayı tutukluluk yaptığı sonucuna vardı.  Mevcut yatakların, dikey yönde kayış tahrikli bir şekilde çalışan fırın fan ünitesinin çalışma koşulları için yetersiz olduğu ve bu ünitenin güvenirliğinin artması için yatak seçimi/tasarımının daha bilinçli bir şekilde yapılması gerektiği sonucuna varıldı. Fırın fanı, ürünlerin belirli bir sıcaklıkta eşit şekilde pişmesini sağlamak için fırının içindeki havayı dolaştırmasından dolayı hayati bir önem taşımaktadır.

 

NSK, yüksek performanslı standart (HPS) oynak makaralı rulmanlar ve labirent keçelere sahip SNN serisi plummer bloklarının kullanılması ile rulmanların konumlandırılması, uygun radyal iç boşluk (RIC) bırakılması ve yağlama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması önerilerinde bulundu. Bu çözüm, şaftın ısıl genleşmesini sağlamak ve herhangi bir fan dengesizliğini (eksenel kaçıklık) önlemek için "hareketli rulman düzeni" yardımıyla çok daha yüksek eksenel ve radyal yük desteği sağlayacaktır. 

 

Önerilerin uygulanmasının ardından bir deneme yapıldı ve rulman ömrünün 6 haftadan 27 haftaya çıktığı gözlemlendi. Böylece, hem makinenin arıza süresi hem de bakım maliyetlerinin düşmesi ile çok kısa sürede olumlu sonuçlar elde edildi.

 

Modüler SNN serisi plummer blokları, elverişsiz koşullarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir.  Rulman değişiminin kolaylıkla yapılmasını sağlayan hassas tasarımlı bölünmüş yatak sayesinde bakım yapmak oldukça kolaydır.  İki yağlama deliği aracılığıyla tekrar yağlama yapılabilir, çıkış deliği ise aşırı gres birikiminin önlenmesi için kullanılır.

 

SNN serisi plummer bloklarının diğer avantajları arasında (rulman ünitesinin deformasyonunu en aza indirmek için) yüksek sertlik ve etkili ısı dağılımı bulunur. Çapı 20 ile 140 mm arasında olan şaftlar için rulman üniteleri temin edilebilir.

 

Çelik veya pirinç kafesle tedarik edilen NSKHPS oynak makaralı rulmanlar, optimum yuvarlanma yolu tasarımı ve yüzey kaplamasının yanı sıra 200°C sıcaklığa kadar çalışabilmektedir. NSKHPS rulmanları ayrıca %25 daha yüksek dinamik yük değeri (fırın fanı uygulamasında önemlidir) ve %20'ye kadar daha yüksek hız sunar.

 

NSKHPS rulmanları ile SNN serisi plummer blokları; rulman değişimini, arıza bakım maliyetini ve bozulmuş ürün sayısını azaltarak işletmenin büyük bir maliyet tasarrufu yapmasını sağladı. Sonuç olarak gelişmiş üretim verimliliği ve daha iyi ekipman güvenilirliği sağladı.

 

Basın resimleri

1) Kayışla çalışan fırın devridaim fan ünitesinin dışarıdan görünümü

2): Yüksek kapasiteli oynak makaralı rulmanlara ve labirent keçelere sahip NSK plummer bloklarını gösteren bir görsel 

İletişim Ara

Lütfen seçiniz _

Sonuçlarınız

Consent

NSK, web sitemizi geliştirmemize ve size daha ilgi çekici içerikler sunmamıza yardımcı olan üçüncü taraf hizmetlerini kullanır. Bu hizmetlerin kullanımı için sizin onayınıza ihtiyacımız var. Bu onay, herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz Gizlilik politikasına bağlantı.