Ara
İLETIŞIM

Görüşme - 2022-04-04

NSK ZSS series ground ball screws

NSK'nın taşlanmış vidalı milleri, lineer makaralı kılavuzları ve süper hassas bilyalı rulmanları, özellikle otomotiv sektöründe kalıp yapımı uygulamalarında popüler olan özel derin delik işleme makineleri alanında IMSA'nın uzmanlığını korumasına yardımcı oluyor.

Derin delik işleme, günümüz piyasalarında, özellikle de (ancak bununla sınırlı kalmamak kaydıyla) otomotiv kalıp yapımı endüstrisinde ihtiyaç duyulan tam hassasiyet ve üretkenlik nedeniyle karmaşık bir işleme sürecidir. Boyu 1500 mm'yi bulan ve hatta aşan uzun ve hassas soğutma kanalları oluşturmak için orta ve büyük boydaki plastik parçaların üretiminde kullanılan kalıplarda derin delik işleme gerçekleştirmek gerekir.

IMSA, derin delik işlemeye yönelik özel işleme merkezlerinde dünya lideri haline gelen bir İtalyan şirketidir. 30 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren IMSA, uzman konumunu korumanın yanı sıra, şu anda Kanada, ABD, Brezilya ve Meksika dışında İtalya'da ve Avrupa Birliğinin geri kalanında da faaliyet gösteren 500'den fazla makinenin kurulumunu sağlayan birçok teknik buluşa imza atmıştır. Şirket, otomotiv kalıp yapımı sektöründe özellikle önemli bir pazar payına sahiptir.

Ortaklarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz buluşlarla tarihi yeniden yazıyoruz

IMSA, derin delik işleme performansı ve verimliliğinde önemli gelişmeleri mümkün kılan yeni konseptleri müşterilerine sunarak her zaman pazar ihtiyaçlarını iyi takip edebilen bir şirket olmuştur. Bunlar arasında, 1996'da ara yatakların optimum hareketi için geliştirilen otomatik odaklama sistemi ve bir sonraki yıl piyasaya sürülen delme ve frezelemeye yönelik bağımsız eksenler konsepti yer alıyor. 2000 yılında ise IMSA geleneksel çözümlere kıyasla 16 kat daha fazla rijitlik sağlayan kolon için dikey gantry sistemini tanıttı.

IMSA'nın derin delik işleme makineleri, ilk kez namlu-matkap kafasının operatör müdahalesi olmadan değiştirilmesini mümkün kılan bir freze kafası değiştiricisinin piyasaya sürülmesiyle gelişmeye devam etti. Şirket ayrıca, hem derin delik işleme hem de frezeleme işlemlerinde aynı iş milinin kullanılmasına olanak sağlayan 'Tepede Dönüş’ adlı döndürme sistemini piyasaya sürdü.

IMSA, hem derin delik işlemede üretkenliği artırmak hem de kalıp koşullandırma devresinin delinmesinden önce ve sonra üst düzey frezeleme sağlamak için sınıfının en iyisi son EVO serisine güçlü sıvı soğutmalı elektro iş millerini entegre etti.

IMSA Teknik Hizmetler Bölümü Başkanı Marco Colombo, “Ortaklarımız şirketimizi alanında öne çıkaran tüm teknolojik gelişmelerin her zaman önemli bir parçası olmuştur” diyor. "Tasarım fikirlerimizi hayata geçirmek için uzun vadede en iyi performansı ve güvenilirliği sağlayan en kaliteli parçaları tercih ediyoruz. Örneğin, makinelerimizi geliştirdiğimiz süre boyunca NSK hareket kontrolünde her zaman referans noktamız olmuştur. Yüksek kalitedeki NSK rulmanları, vidalı milleri ve lineer kılavuzları sayesinde sektördeki en yüksek performanslı makineleri üretebilme olanağını yakaladık."

Döner-beşik tabla beş eksende kalıp işleme sağlar

IMSA'nın en son yeniliklerinden biri de kalıpların beş eksende sadece bir kenetleme pozisyonu kullanarak işlenmesine olanak tanıyan ve üretim süresini daha da azaltan döner-beşik tabladır. Ağırlığı 2,5 tona kadar çıkan küçük ve orta ölçekli otomotiv kalıpları için derin delik işleme makinesi, MF1000-3T EVO ise bu çözümle donatılmış ilk modeldir.

Colombo ürünü şöyle açıklıyor: "Bu özel uygulama için, otomatik kafa değiştirme ve 80 konumlu otomatik takım değiştirici içeren üç derin delik işleme kafası ile birleştirilmiş bir HSK63A elektro iş miline [200 Nm] sahip tek kafalı bir makine geliştirdik. Ek olarak, MF1000-3T EVO, iki istasyonlu palet değiştirici [altıya genişletilebilir] için tasarladığımız bir otomasyon sistemi tarafından desteklenmektedir. Bu sayede müşterilerimiz minimum arıza giderme süresi ve insan gücü gerektirmeyen uzun çevrimlerle oldukça karmaşık işleme işlemlerinin tamamını gerçekleştirebilir.”

Burada da IMSA, kıyasla daha küçük makinelerde bile gereken yüksek performansa ulaşmak için NSK'nın en yeni nesil çözümlerini kullanıyor.

Colombo, "Eksenel hareketi döner harekete dönüştürmek için iki adet 63 mm çaplı NSK ZSS serisi taşlanmış vidalı milini kullanıyoruz" diye de ekliyor. "Önceki nesil vidalı millerle karşılaştırıldığında, daha fazla rijitlik sağlamakla birlikte hız ve yük kapasitesi açısından da daha iyi performans sergiliyor. Sonuç olarak, makinenin çalışma eksenleri 30 m/dk'ya kadarki ilerleme hızlarında hareket edebiliyor. Bu, NSK'nın teknik uzmanlarıyla iş birliği içinde seçtiğimiz parçaların büyük hedeflerimize ulaşmamızı nasıl sağladığını gösteren birçok örnekten sadece biri."

IMSA imzalı makineler içerisinde son derece önemli olan bir diğer NSK ürün ailesi, rijitlik, yük kapasitesi ve hassasiyette son noktayı koyan RA serisi makaralı kılavuzlarıdır. 'Kafesli makara' sistemi teknolojisi, düzgün ve sessiz çalışmayı sağlamanın yanı sıra hasar veya erken arıza riskini tamamen ortadan kaldırmak için makaraların çakışmasını önler. NSK vidalı millerle birlikte makaralı kılavuzlar, IMSA makinelerinde rijitliği sağlayan asıl çözümü sunar.

Esneklik ve özel tedarikler
 IMSA ve NSK arasındaki iş birliği uzun süredir devam etmekte ve İtalyan şirketin tasarımcıları ile NSK'nın yerel destek ekibinin uzmanları arasındaki daimi ilişkiler sayesinde de desteklenmektedir.

Colombo, "Bunca yıllık iş birliğinin sonucunda NSK vidalı millerinin dünyada bir numara olduğunu anladık," diyor. “NSK'nin iyi boyutlandırılmış vidalı milleri uygulama açısından sonsuzluk vadediyor, biz de bu başarılı ortaklığı sürdürmekten mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, şirketin esnekliğini de takdir ediyoruz; yerel NSK personeli özel ihtiyaçlarımızı en kısa sürede karşılamak için her zaman hazır. Genellikle gantry sistemimize yönelik en iyi mekanik performansı sağlamak için gereken özel uzunlukta veya çift vidalı miller gibi ısmarlama ürünler sipariş ediyoruz. Teslimattaki esnekliği özellikle takdir ediyoruz."

Yüksek hassasiyetli bilyalı rulmanlardan makaralı rulmanlara; otomatik yağlama sistemine sahip lineer kılavuzlardan ağır hizmet tipi vidalı millere... NSK kataloğunda IMSA tasarımcılarının dikkatli bir şekilde gözden geçirmedikleri tek bir ürün bile yok.

Colombo sözlerini şöyle sonlandırıyor: "En önemli şey, iki şirketin sahip olduğu ortak vizyonudur: performans ve dayanıklılık açısından makinelere değer katmak. Bu şekilde, hedefimize ulaşıyoruz: Müşterilerimizin beklentilerini karşılamak ve uzun vadeli işbirliği içinde pazarlarına yönelik yeni projelerle geri gelmelerini sağlamak.”

Resim 1): NSK ZSS serisi taşlanmış vidalı miller, IMSA MF1000-3T EVO derin delik işleme makinesinde eksenel hareketi döner harekete dönüştürür

 

 

Resim 2): NSK RA serisi makaralı kılavuzları, NSK vidalı milleriyle birlikte IMSA makinelerinin hareketinde rijitlik sağlar

Resim 3): IMSA MF1000-3T EVO derin delik işleme makinesi, ağırlığı 2,5 tona kadar çıkan otomotiv kalıpları için idealdir

Resim 4): Yüksek yük kapasitesi ve yüksek rijitlik sunan NSK RA serisi, birçok uygulamaya yönelik ihtiyacı karşılar

İletişim Ara

Lütfen seçiniz _

Sonuçlarınız

Consent

NSK, web sitemizi geliştirmemize ve size daha ilgi çekici içerikler sunmamıza yardımcı olan üçüncü taraf hizmetlerini kullanır. Bu hizmetlerin kullanımı için sizin onayınıza ihtiyacımız var. Bu onay, herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz Gizlilik politikasına bağlantı.