Ara
İLETIŞIM

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi Endüstrisinde kullanılan NSK rulmanları

Rüzgar türbinleri karada ve denizde kötü ve sürekli değişen koşullar altında elektrik üretir. Bu durum, her çeşit türbin aksamından - özellikle rulmanlardan - alınacak verim konusunda beklentiyi artırır. Çünkü, rulmanlar, yüksek devirlerde çalışma zorunluluklarının yanısıra, dinamik yüklere de dayanmak zorundadır. Sektörde tecrübeli ve kapsamlı rulman bilgisine sahip iş ortağınız olarak NSK, 15 yılı aşkın süredir rüzgar enerjisi endüstrisine hizmet vererek beklentilerinizi karşılayabilecek tecrübeye sahiptir.

NSK rulmanları, uzun ömür, güvenilirlik, direnç ve dikkatle düşünülmüş tasarımından kaynaklanan üstün kalitesi ile dünya çapında üne sahiptir.

Sizin için en mükemmel çözümü geliştirebilmek amacıyla, satış ve uygulama mühendislerimizin tecrübelerini birleştiren ve sizlere aktaran bir rüzgar enerjisi ekibi oluşturduk.

Teknoloji merkezlerimizden alınan en son araştırma raporlarını bilgi havuzumuza aktarmak da dahil olmak üzere, tesislerimizde, rüzgar türbin rotor milleri için üretilen devasa rulmanların her koşul altındaki testlerini de yapabilmekteyiz.

İhtiyacınız ne olursa olsun, rüzgar enerjisi ekibimiz, tavsiyeleri, yeni geliştirilmiş hizmet ve bakım imkanlarıyla sizleri desteklemekten memnuniyet duyacaktır.

Rotor mili ana rulmanları

Çalışma koşulları: yüksek radyal ve eksenel yükler

Rotor üzerine gelen dinamik rüzgar yükleri, bir rüzgar türbininin güç aktarım elemanları üzerinde yüksek seviyede mekanik baskı yaratır. Ana rulman sistemi, rotor milinin bükülme momentleri dahil, hem radyal hem de eksenel kuvvetleri emmek zorundadır. Entegre aktarma organlarında, rotor göbeği doğrudan jeneratöre veya redüktöre bağlıdır. Bu tür yerlerde genellikle çift sıralı konik makaralı rulmanlar kullanılır.

NSKHPS serisi oynak makaralı rulmanlar
CAM kafesli oynak makaralı rulmanlar

Günümüzde rotor millerinde çeşitli yatak düzenlemeleri görülür. Yaygın bir konseptte, iki bağımsız rotor mil rulmanı kullanılır. Dört-nokta desteği denen bu sistem, ya bir klasik kılavuzlu/kılavuzsuz yatak sistemi olarak, ya da bir yüzer düzenek kullanılarak gerçekleştirilir.

Üç-noktalı destekte, rotor milinin sadece tek bir ana yatağı mevcuttur. Bağlanan redüktör ikinci bir yatak olarak kullanılır.

NSK'nın oynak makaralı rulmanları ve konik makaralı rulmanları, yüksek seviyede yatak mukavemeti sağladıklarından, hem bağımsız rotor mil yatakları ve hem de entegre yataklama düzenlemeleri için ideal çözümdür.

NSKHPS serisi oynak makaralı rulmanlar, artırılmış yük kapasiteleri ve geliştirilmiş yüksek hız sınırlarıyla özellikle bu uygulama için çok uygundur.


Our Innovations:
NSKHPS spherical roller bearings
Spherical roller bearings with optimised CAM solid brass cage

 

Çalışma koşulları: değişken yükler

Bir rüzgar türbininin ana redüktörü, düşük rotor devrini yüksek jeneratör devrine dönüştürür. Megawatt-sınıfı türbinlerde yaygın olarak kullanılan redüktörler, en az bir planet dişli grubu ile bir ya da iki düz-dişli grubundan oluşur. Rüzgar türbinlerinin çalışma şartları, bağımsız mil ve redüktör elemanları için kullanılan rulmanlara yüksek talep yaratır.

Redüktörün hızlı dönen bölümündeki rulmanlar, yüksek ivme ve hız değişimlerine yol açan sıkça değişen rüzgar hızlarına maruzdur. Bunun aksine, giriş kademesindeki rulmanlar, sakin hava veya kuvvetli rüzgar (türbin kapatılır) esnasında çok aşırı statik yüklere maruz kalır.

Diğer bir faktör ise redüktörün ağırlığıdır ki, redüktör 120m yüksekliğindeki yerlere takılacağından, ağırlığı en aza düşürülerek, rulmanları da buna göre tasarlanmalıdır.

STIFF yazılımı kullanılarak hizmet ömürlerinin hesaplanması
HR serisi konik makaralı rulmanlar

Bir ana redüktör için rulman tasarımı yaparken uluslararası standartlara uygun hareket eder ve çalışmamızı resmi enstitülere kontrol ettiririz. Her bir rulman, en az 20 yıl hesaplanmış hizmet ömrüne göre tasarlanır. Bu durum ancak, çalışma ve çevre koşulları ile ilgili veriler mümkün olduğunca hassas ve doğru bir şekilde hesaplamalara dahil ediliyorsa mümkündür.

NSK tarafından geliştirilen STIFF Yazılımı tüm çalışma şartlarının (yükler, rulman tasarımı, ortam tasarımı, malzeme özellikleri, sıcaklıklar, yağlama, gibi) dikkate alınmasına imkan sağlar.

NSK'nın HR konik makaralı rulmanları ve silindirik makaralı rulmanları, değişen yüklere rağmen güvenilir oldukları ve yüksek yük taşıma kapasitelerine sahip olmaları nedeniyle ana redüktörler için idealdir. Onlar çeşitli farklı yapılarda - kılavuzlu/kılavuzsuz yataklar, ayarlanabilir yatak düzenlemeleri veya yüzer rulmanlar şeklinde - düzenlenebilirler.

Yeniliklerimiz:
EW serisi silindirik makaralı rulmanlar
EM serisi silindirik makaralı rulmanlar
NSKHPS serisi oynak makaralı rulmanlar
TF serisi rulmanlar


Çalışma koşulları: dolaşan akımın neden olduğu ani yük değişimleri

Bir rüzgar türbinindeki bir jeneratörün görevi, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektir. Manyetik asimetri veya frekans konvertörü kullanımı gibi faktörler, genellikle, rotor ve stator arasındaki alanda dağılan dolaşan akımlar üretirler. Bu akımlar, rulmanlar üzerinden dolaşırlar. Çok ince yağ filmi üzerinden sık ve ani yük değişimi, kanala ve döner elemanlara zarar verebilir (mikro krater oluşumu). Rulman bu deşarjlara uzun bir süre sürekli olarak maruz kalırsa, elektriksel korozyon oluşur.

Sabit bilyalı rulmanlar
Seramik bilyalı rulmanlar
Elektriksel korozyonu önlemek için hibrit rulmanlar

Standart sabit bilyalı rulmanlar, jeneratörlerdeki mekanik yüklere dayanamazlar. Bununla birlikte, NSK'nın seramik bilyalı rulmanları ve hibrit rulmanları, elektriksel korozyondan etkilenmemeleri nedeniyle idealdir.

Seramik bilyalı rulmanlar, rulmanı yatağından elektriksel olarak ayıran bir seramik izolasyon tabakasına sahiptir. Her ne kadar bu tabakanın kalınlığı, sadece milimetrenin onda birleri seviyesinde ise de, bir kaç bin voltluk yalıtkanlık gücüne sahiptir.

Seramik döner elemanlarıyla hibrit rulmanlar da stator ve rotoru elektriksel olarak izole ederler.

Yeniliklerimiz:
Seramik bilyalı rulmanlar

Çalışma koşulları: yüksek statik yük

Pervane dişlileri, gövdeyi rüzgar yönüne veya tersine döndürür. Ekipman kanadını, tüm rotor yüzeyi rüzgara dik olacak şekilde konumlandırma hizmeti görür. Dalma dişlileri rotor kanatlarını kinetik enerjinin azami seviyede kullanılacağı duruma ayarlamak için kullanılır.

Rotor kanatları veya gövde açısı bir defa ayarlandığında, tahrik mekanizmaları saatlerce bu konumda kalır. Bu süre zarfında, tahrik düzenekleri sürekli yük değişimlerine ve titreşimlere dayanmak zorundadır.

HR serisi konik makaralı rulmanlar
EM serisi silindirik makaralı rulmanlar
EW serisi silindirik makaralı rulmanlar

NSK, herhangi bir çıkış gücüne sahip tahrik sistemleri için kullanılabilecek, yüksek statik yük kapasiteli, oldukça kapsamlı konik ve silindirik makaralı rulman yelpazesi sunmaktadır.

Yeniliklerimiz:
NSKHPS serisi oynak makaralı rulmanlar

Dalma (pitch) ve Pervane (yaw) Redüktörleri

TF Serisi Rulmanlar

Zorlu koşullar altında üstün dayanıklılık sunabilmek için tasarlanmıştır... >>

CAM Kafesli Oynak Makaralı Rulmanlar

Yüksek devir performansı ve çalışma sıcaklığındaki düşük değişim için ağır yüklere veya darbe yüklerine karşı yüksek dayanıklılıkta tasarlanmıştır. >>

NSKHPS Serisi Oynak Makaralı Rulmanlar

NSKHPS veya yüksek performans standart serisi, yüksek hız ve yük oranları sunan, en ileri malzeme teknolojisine sahip rulmanları kullanır... >>

EW Serisi Makaralı Rulmanlar

Yüksek yük taşıma kapasitesine ve yüksek performanslı sıkıştırılmış çelik kafese sahiptir. >>

EM Serisi Makaralı Rulmanlar

Hassas işlenmiş sağlam tek parçalı kafes ile birlikte yüksek yük oranlarına ve sessiz çalışmaya sahiptir. >>

Seramik Bilyalı Rulmanlar

Tüm dünyada endüstriyel motorlarda, jeneratörlerde, çekiş motorlarında ve rüzgar enerjisi gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. >>

 • Başarı Hikayeleri

  Maliyet tasarruflarımız başarımızın en iyi kanıtıdır. Endüstriyel bazda örnek başarı hikayelerinin listesi için lütfen tıklayın... >>

 • AIP - Added Value Programme

  Varlık Geliştirme Programı müşterilerimizin maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak kapsamlı bir programdır ve daha fazlası. >>

 • Dört Temel Teknoloji

  Tribology, Malzeme Mühendisliği, Analiz Teknolojisi, Mekatronik... >>

 • STIFF Yazılım Programı

  STIFF yazılımı ile rulmanın ömrünü en güvenilir şekilde hesaplayabilirsiniz... >>

Başarı Hikayeleri - Animasyonlar

Problemleri başarı çevirmek! Animasyona Başarı Hikayelerimizi izleyin !

Go

Success Stories Animations

Rüzgar Türbinleri ve NSK

Downloads

Bearings for the Wind Industry

(Dil: İngilizce)

Bearings for Industrial Gearboxes

(Dil: İngilizce)

İletişim Ara

Lütfen seçiniz _

Sonuçlarınız

Consent

NSK, web sitemizi geliştirmemize ve size daha ilgi çekici içerikler sunmamıza yardımcı olan üçüncü taraf hizmetlerini kullanır. Bu hizmetlerin kullanımı için sizin onayınıza ihtiyacımız var. Bu onay, herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz Gizlilik politikasına bağlantı.