Ara
İLETIŞIM

Otomotiv - 2018-12-07

The structure of NSK’s load detection device feature two layers of seal to prevent fluid leaks

Dünyada bir ilk olarak NSK, ticari araçların aşırı yüklenmesini önleyen ve güvenliği artıran bir yük tespit cihaz geliştirdi. Yük araçlarının, hafif kamyonların ve diğer ticari araçların süspansiyonuna kolayca takılabilen cihaz, hareket halindeyken hassas ağırlık ölçümü sağlar.

Aşırı yüklü araçlar, birçok ülkede dikkatleri üzerine çeken ve uzun süredir devam eden masraflı bir sosyal problemdir.

Bu sorun, ciddi kazalara ciddi bir katkı olarak görülmektedir - aşırı yüklü bir araç daha uzun fren mesafesi gerektirmektedir ve yönlendirilmesi daha zordur. Dahası, sorun karayolu altyapısı hasarına (dalgalanma, çatlama, batma) yol açarak karayolu güvenliği ve konforunda önemli bir bozulmaya yol açabilir.

Günümüzde dünyanın dört bir yanındaki hükümetler düzenlemeleri güçlendirmeyi istemekte ve bu sayede aşırı yüklemeyi önlemeyi amaçlamaktadır.

Sürücüler, yılda üç kereden fazla yük sınırlarını aştığında lisanslarını kaybetmekle kalmayıp, cezai önlemler sayesinde lisanslarını geri alsalar dahi profesyonel sürücü olarak iş bulma konusunda zorlanmaktadır. Bu durum, otoyol gişelerine elektronik tartıların takıldığı Japonya'da da benzerdir.

Sorunu çözmeye yardımcı olmak için NSK, kompakt, yerleşik bir yük tespit cihazı yaratmaya karar verdi. Bunun sonucunda yük altında deforme olan ve böylece sıvı haznesindeki basıncı arttıran esnek diyaframlı bir ürün ortaya çıktı. Yük, basınçtaki artışa bağlı olarak hesaplanmaktadır. Hidrolik sıvı, asgari diyafram esnekliği ile çalışmayı kolaylaştırmaya yarayan sıkıştırılamazdır (yüksek hacimli modül).

Sıvı sızıntısını önlemek için çift katmanlı conta, tasarımın ayrılmaz bir parçasıdır. Çok düşük de olsa, bir hidrolik sıvı sızıntısı ihtimalinde süspansiyon yayı, pistonun üzerindeki bir boşluğu kapatmak için sadece küçük bir miktar uzayacaktır ve bu da süspansiyon sistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacaktır. Yük tespit cihazı ayrıca süspansiyon strokunu önemli ölçüde kısaltmaktan kaçınmak için ultra ince (25 mm) kompakt bir tasarıma sahiptir.

NSK, yük  ağırlığını ±% 5 hassasiyetle ölçmek için ön ve arka tekerleklerin süspansiyonuna takılan yeni yük tespit cihazı ile donatılmış bir demo aracı geliştirmiştir. Cihazın, kargo ağırlığını bir cep telefonuna veya araç üstü sisteme kablosuz olarak iletebilmesi ve böylece aracın ağırlık merkezinin hesaplanması ve buna göre ayarlama yapılması açısından önemlidir.

NSK, şimdi çevre dostu araç kontrol sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olmak için kullanılan yük tespit cihazından gelen verileri görerek, daha güvenli ve daha konforlu sürüş deneyimleri sağlayan daha fazla çalışma yürütmektedir.

Bu çalışmalar, yük koşullarının hesaba katılarak ön ve arka frenlerin bağımsız olarak kontrol edilmesi yoluyla daha güvenli frenleme içerecektir. Buna ek olarak, yük koşullarını hesaba katıp iletimi kontrol ederek araçların yakıt ekonomisini iyileştirmeye odaklanılacaktır. NSK, teknolojiyi direksiyon tutarlılığı ve rahatlığını geliştirmek için de kullanmanın çeşitli yollarını planlamaktadır.

NSK’nın yeni yük algılama cihazının özelliklerini ve avantajlarını kapsayan bir video https://youtu.be/KJZBdvdaa34 adresinde bulunabilir.


NSK yük tespit cihazı, çoğu aracın süspansiyonuna kolayca  takılabilir

Hidrolik Yük Tespit Cihazı

İletişim Ara

Lütfen seçiniz _

Sonuçlarınız

Consent

NSK, web sitemizi geliştirmemize ve size daha ilgi çekici içerikler sunmamıza yardımcı olan üçüncü taraf hizmetlerini kullanır. Bu hizmetlerin kullanımı için sizin onayınıza ihtiyacımız var. Bu onay, herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz Gizlilik politikasına bağlantı.