Distribütörler

Ürün arama

Ara
İletişim

Rulmanlar - 2021-07-19

Steel plant

İspanya'daki bir çelik tesisinde yer alan bir sıcak haddehanede kullanılan rulmanın ömrü beklenmedik şekilde kısa oluyordu ve bu durum oldukça maliyetli üretim kesintilerine yol açıyordu. Sonuç olarak tesis, uygulamayı değerlendirmesi ve yüksek performanslı oynak makaralı rulmanlara dayanan bir çözüm sunup uygulaması için lider rulman uzmanı NSK'nın Teknik Departmanıyla yakın iş birliği yaptı. NSK'nın sunduğu önerileri uygulayan çelik tesisi artık arıza giderme süresi, bakım, rulman ve yağlama ihtiyaçlarını azaltarak yılda 69.803 € tasarruf sağlıyor.

Arıza ile ilgili kök neden analizi gerçekleştiren NSK'nın uzman ekibi, çalıştırma koşullarını optimize etmek ve kullanım ömrünü uzatmak adına çalışma koşulları ile yağlama düzenini ayrıntılı şekilde analiz etti. Dahası, bakım departmanının süreci geliştirme taleplerini desteklemek adına NSK rulman takma sürecini ve toleranslarını inceledi.

Çelik tesisi ile gerçekleştirilen ortak çalışma, analizler ve incelemelerden edinilen bilgiler, tesiste daha yüksek üretkenlik (üretim hızı) ile çalıştırma sırasında yanlış montaj ve yağlama hataları nedeniyle rulmanın çalışma sıcaklığının çok yükseldiğini ortaya koydu.

Uygulama koşullarına daha uygun olması için iç radyal açıklığı daha yüksek NSKHPS (Yüksek Performans Standardı) oynak makaralı rulman kullanılması da sunulan farklı öneriler arasında yer alıyordu. NSK'nin oynak makaralı rulmanları son derece zorlu çalışma koşullarına dayanabilir. Bu rulmanlar sürekli titreşim, hizalama bozulmaları ve şok yüklerine rağmen sarmaya ve yıpranmaya karşı dirençlidir.

Bu yeni önlemler sonucunda çelik tesisinde rulman tüketimi öncesine göre beşte bire düştü ve üretimde arıza giderme ve bakım süreleri önemli ölçüde kısaldı.

NSKHPS oynak makaralı rulmanlar 200°C'ye kadar sıcaklıklarda tutarlı şekilde performans gösterirken sektör standardına oranla %25 daha yüksek dinamik yük değerine sahiptir. Sonuç olarak kullanılan rulmanlar standart alternatiflere oranla iki kat daha uzun çalışma ömrü sağladı.

Gelişmiş hareket teknolojisinin yanı sıra NSK müşterilerine rulmanlarından maksimum performans alma konusunda ayrıntılı destek sağlar. Sıcak haddehane uygulaması ile ilgili sunulan öneri sayesinde rulman kullanım ömrü uzadı. Buna karşın şirket; daha fazla üretkenlik sağlama, stok/envanter azaltma, hedefli eğitim ile geliştirilen müşteri becerileri, tesis içi denetim ve/veya kurulum hizmetleri, teknik rapor veya yağlama analizi dahil olmak üzere farklı şekillerde katma değer sağlayabilir.

Çelik tesisi NSK'nin önerilerinden ve önerilerin sağladığı faydalardan çok memnun oldu ve pazarın 2021'in başında Covid–19 salgınının etkisini üzerinden atarken yeni NSKHPS oynak makaralı rulman siparişi verdi.

NSKHPS oynak makaralı rulmanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.nskeurope.com/en/products/nsk-innovative-products/nskhps-spherical-roller-bearings.html adresini ziyaret edin

 

Picture 1):1)   NSK'nin önerileri sayesinde İspanya'daki bir çelik tesisinde rulman tüketimi %80 azaldı. Fotoğraf: T photography/Shutterstock

Picture 2): NSKHPS oynak makaralı rulmanlar 200°C sıcaklıklara kadar tutarlı performans gösteriyor. Fotoğraf: NSK

İletişim Ara

Lütfen seçiniz _

Sonuçlarınız